Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Meksyk - Adaptive 2024
W razie potrzeby kontakty do osób prowadzących:
- Katarzyna Wymazała:
- rezerwacje@mniejszyblekit.pl
- +48 661 018 018
- Konrad Kępka:
- konrad@mniejszyblekit.pl
- +48 691 455 466
Meksyk jest specyficzny. Przede wszystkim lecimy do kraju, w którym króluje „mańana”, czyli na wszystko jest czas i nikomu nigdzie się nie spieszy… 😊
Formalności na lotnisku po przylocie do Meksyku zajmują niestety trochę czasu, dlatego prosimy uzbroić się w cierpliwość 😊 Pamiętajcie – Jak od razu się nastawicie na to oraz na to, że nie macie na to żadnego wpływu – urlop zdecydowanie będzie przyjemniejszy i mniej stresujący 😊
1. PRZELOTY / ZBIÓRKA / LIMITY BAGAŻU / BILETY:
Zbiórka:
Wtorek, 19 maja (w nocy z soboty na niedziele), godzina 03:30 prosimy o stawienie się w hali odlotów lotniska Okęcie w strefie „C”
Przeloty na miejsce:
AF1247 19/05/2024 Warszawa godz. 06:05 – Paryż godz. 08:35
AF030 19/05/2024 Paryż godz. 10:30 – Atlanta godz. 13:55
DL585 19/05/2024 Atlanta godz. 16:50 – Meksyk godz. 18:30
Przeloty powrotne:
DL1962 30/05/2024 Cancun godz. 15:20 – Atlanta godz. 19:00
KL622 30/05/2024 Atlanta godz. 22:30 – Amsterdam godz. 13:00 +1 (31/05/2024)
KL1315 31/05/2024 Amsterdam godz. 14:30 – Warszawa godz. 16:25
W samolocie dostaniecie Formularz Migracyjny (FMM) – należy go wypełnić i podpisać. Jedną cześć zabiera urzędnik a druga jest dla Was. Prosze jej nie zgubić !!!
Jako adres docelowy wpisujemy:
Hotel Metropol, Luis Moya 39 Col. Centro, 06050 Ciudad de México, CDMX, Mexico
Limit Bagażu:
Informacje od przewoźnika:
Bagaż główny: 23 kg o wymiarach do 158 cm (dł. + szer. + wys.), z uwzględnieniem uchwytów i kółek,
Bagaż podręczny: 8 kg o maksymalnych wymiarach 56 x 35 x 23 cm, z uwzględnieniem uchwytów i kółek,
Nadbagaż: dodatkowa torba to koszt ok 450 pln/ w jedną stronę.
W bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu, jak np. ostre narzędzia (nożyczki, pilniczek, noże nurkowe), materiały łatwopalne.
W związku ze zdarzającymi się czasami opóźnieniami w dostarczaniu bagażu głównego proponujemy zabrać w bagażu podręcznym podstawowe rzeczy do przebrania i kostiumy kąpielowe oraz maski dla osób nurkujących ze szkłami korekcyjnymi. W bagażu podręcznym sugerujemy również przewozić przedmioty wartościowe (np. aparaty, kamery, biżuterię) oraz niezbędne na cały pobyt leki, które zażywamy na stałe.
Baterie do wszystkich urządzeń elektronicznych oraz latarek należy również umieścić w bagażu podręcznym. Zanim zabierzesz powerbank na pokład samolotu sprawdź czy jego pojemność na to pozwala. Musi mieć mniej niż 100Wh. Czyli jego pojemność nie może przekroczyć 27000mAh przy napięciu 3,7V.
W linku poniżej znajdziecie więcej informacje jak pakować rzeczy podlegającej szczególnej kontroli. Sugerujemy zwrócić na nie uwagę!!!
https://bezpiecznybagaz.ulc.gov.pl/
Przepisy dotyczące odprawy bagażowej:
UWAGA!
W związku z zaostrzonymi procedurami na lotniskach i w samolotach Nautica Travel nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania zasad odnośnie nadmiernego spożywania alkoholu.
Bilety:
Elektroniczna odprawa biletowa; przy odprawie wymagany jest wyłącznie paszport, nie ma papierowego tradycyjnego biletu.
Prosimy pamiętać, że paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu! (31 listopada 2024)!
2. UBEZPIECZENIE:
Organizator, na podstawie umowy generalnej 5055534 zawarł na rzecz uczestników imprez zagranicznych ubezpieczenia UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
- KL (koszty leczenia) wraz z Assistance do kwoty równowartości 100.000 EURO obejmujące transport i leczenie w komorze dekompresyjnej w razie wypadku nurkowego podczas nurkowania rekreacyjnego z aparatem powietrznym z włączeniem nurkowania na nitroksie przy mieszance reakcyjnej zawierającej od 22- 40% tlenu, o ile ubezpieczony posiada uprawienia do nurkowania z taką mieszanką,
- KR (koszty ratownictwa) do kwoty 6000 EURO,
- NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) do kwoty 4000 EURO,
- BP (bagaż podróżny) do kwoty 400 EURO
- Ubezpieczenie opóźnienia w dostarczeniu bagażu podróżnego do kwoty 200 EURO,
- Ubezpieczenie opóźnienia lotu do kwoty 200 EURO,
- OC odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – szkody osobowe do kwoty 50 000 EURO,
- OC odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym – szkody rzeczowe do kwoty 5 000 EURO,
- OC Odpowiedzialność cywilna sportowa – szkody osobowe do kwoty 10 000 EURO,
- OC Odpowiedzialność cywilna sportowa – szkody rzeczowe do kwoty 1000 EURO,
- SS sprzęt sportowy (w tym nurkowy) do kwoty 1000 EURO,
- Ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu utraconej w wyniku kradzieży z włamaniem lub rabunku do kwoty 150 EURO,
- Ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży z włamaniem pozostawionego w miejscu zamieszkania ubezpieczonego podczas podróży zagranicznej do kwoty 3500 EURO.
- Ubezpieczenie izolacji lub kwarantanny za granicą do kwoty 1 000 EURO,
- W przypadku nałożenia na Ubezpieczonego konieczności poddania się izolacji z powodu nagłego zachorowania na COVID-19, Ubezpieczyciel pokryje dodatkowe koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem w standardzie nie wyższym niż przewidziała to umowa do kwoty 1000 EUR.
- W przypadku nałożenia na Ubezpieczonego przez lokalne służby sanitarne konieczności poddania się kwarantannie w związku z COVID-19. Ubezpieczyciel pokryje dodatkowe koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem w standardzie nie wyższym niż przewidziała to umowa oraz koszty transportu powrotnego do Polski do kwoty 1000 EUR
Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o CP (choroby przewlekłe). Zainteresowane osoby prosimy o kontakt do 6 maja 2024.
Całodobowa centrala alarmowa „ISON Care Sp. z o.o.”, ul. Sienna 73, 00-833 Warszawa. Tel: + 48 (22) 599 91 85, sms + 48 (22) 661 001 601. Centrum Alarmowe czynne jest 7 dni w tygodniu 24h. Zgłaszanie szkód po powrocie do Polski w godzinach 9:00-17.00.
3. PASZPORT I WIZA / PRZEPISY CELNE:
Każdy z Uczestników wyprawy musi posiadać paszport ważny minimum pół roku od daty powrotu, z minimum dwoma wolnymi stronami. Prosimy koniecznie sprawdzić czy wszystkie strony są dobrze przyklejone i żadna ze stron (zwłaszcza strona ze zdjęciem) nie jest uszkodzona lub poluzowana!!!
Obywatele RP pozostający w Meksyku do 180 dni nie potrzebują wizy. Na miejscu trzeba wypełnić tzw. meksykański formularz migracyjny.
Raz jeszcze bardzo prosimy o sprawdzenie daty ważności paszportu! Rok, albo i więcej nieużywania go dla większości z nas mogło spowodować, że zapomnieliśmy do kiedy jest ważny . Przypominamy, że musi być ważny pół roku od daty powrotu z wyjazdu, czyli: 31 listopada 2024. Przypominamy o konieczności posiadania Esta lub wizy amerykańskiej, z racji przelotu przez USA , są one wymagane.
Przepisy celne
Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych w domu.
Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej.
Cudzoziemiec przyjeżdżający do Meksyku może bez składania deklaracji celnej i ponoszenia opłat celnych wwieźć rzeczy przeznaczone do użytku osobistego, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa na własny użytek (w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, do 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz tego cudzoziemcy są zwolnieni od opłat przy wwozie do Meksyku wszelkich towarów w ilościach niebudzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.
Prosimy zapoznać się również z normami przywozowymi towarów do Polski
4. SPRZĘT NURKOWY, DOKUMENTY NURKOWE, DOPŁATY:
Każdy z uczestników programu nurkowego musi posiadać:
- skafander (sugerowany min. 5 mm), kaptur, żyleta. Spodziewana temperatura wody w Cenotach ok. 25 – 26,
- jacket,
- automat oddechowy (z dodatkowym II stopniem – „octopusem”),
- ABC,
- komputer nurkowy,
- latarka – obowiązkowa w Cenotach (dla osób, które nie posiadają swojej latarki: jest wliczona w cenę nurkowań),
- w Cenotach zabronione jest nurkowanie z nożami, fajkami nurkowymi i w rękawiczkach, prosimy ich ze sobą nie zabierać.
Osoby, które chciałyby wypożyczyć sprzęt nurkowy na miejscu (skafander, automat, jacket, latarka) prosimy o przysłanie zapotrzebowania wraz z rozmiarówką najpóźniej do 6 maja 2024. Sprzęt będzie wypożyczony na miejscu w Meksyku.
Prosimy pamiętać o zabraniu licencji nurkowych (w tym nitroksowych, dla osób, które chciałyby nurkować na nitroksie) oraz logbooków.
Drobiazgi serwisowe – Każdemu Uczestnikowi przyda się zapasowy pasek do maski, pasek do płetwy, podstawowe o-ringi do automatu oddechowego.
Dokumenty:
- paszport (musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać min. 2 wolne strony na wizy i stemple urzędowe), esta lub wiza amerykańska
- warto mieć ze sobą ksero paszportu (schować je w innym miejscu niż paszport),
- licencja nurkowa,
- logbook (zalecany).
Dopłaty opcjonalne:
- wypożyczenie sprzętu nurkowego: 5 usd za element/dzień, 15 usd komplet/dzień
- nitroks: 2 usd / nurkowanie;
- butla 15l: 2 usd/nurkowanie, butla 15L z nitroksem 4 usd/nurkowanie
- butla sidemount 5 usd
Dodatkowy dzień nurkowy:
- 145-180 usd w zależności od ilości osób oraz miejsca nurkowego ( Cenoty, Cenoty Special)
Napiwki:
- Dla przewodników nurkowych: 50 usd. Zbierzemy go od Was gotówką, prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty.
- Dla przewodników i kierowców w czasie wycieczek lądowych: 50 usd (również prosimy o przygotowanie odliczonych kwot).
- Drobne w hotelu: sugerowane zostawienie dla ekipy sprzątające: 1 usd / dzień.
5. INFORMACJE OGÓLNE:
Język:
Językiem urzędowym jest język hiszpański, w większości miejsc można porozumieć się w języku angielskim.
Waluta:
peso meksykańskie – 100 Nowych Peso Meksykańskich (MXN) = około 6 Dolarów Amerykańskich (USD). Na miejscu można płacić w peso, w wielu miejscach również w dolarach USA oraz kartami.
Wymienić walutę można zawsze w banku lub licznych kantorach w centrum Meksyku i Tulum. Najlepiej przywieźć dolary (nowe, niepomazane)-”Duże głowy”. W większości miejsc akceptowane są wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe (m. in. Visa, Master Card, American Express).
Należy pamiętać o zwyczaju dawania drobnych napiwków – zazwyczaj 10% – za wszelkie usługi.
Szczepienia, służba zdrowia, leki:
https://medycynatropikalna.pl/kraj/meksyk/
Osoby stale biorące lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na cały wyjazd! Prosimy zapakować je koniecznie do bagażu podręcznego.
Elektryczność:
110 V, gniazdka są na spłaszczone blaszki, zamiast bolce, jak w USA (adaptery można nabyć w sklepach elektrycznych i podróżniczych). Prosimy o zabranie przejściówek! Osobom, które mają ładowarki do latarek, aparatów, kamer, itd. sugerujemy zabranie przedłużacz z rozdzielaczem.
Pogoda:
Podczas pobytu na Jukatanie (Tulum,) Zazwyczaj maksymalna temperatura w maju wynosi ok. 27-29°, a najniższa 25°. Temperatura wody w morzu wynosi około 28°C. Temperatura w mieście Meksyk w ciągu dnia jest podobna, nocą niestety może spaść do 18°C, dobrze jest zabrać jakąś ciepła bluzę lub cienka kurtkę.
Czas:
-6 do czasu polskiego w Mexico City
-7 do czasu polskiego w Tulum
CO SPAKOWAĆ:
- paszport + zalecane xero,
- gotówkę (najlepiej nowe, nieponiszczone banknoty USD),
- karty kredytowe i płatnicze,
- licencję nurkową,
- długopis,
- wygodną i mocną, bezpiecznie zamykaną torbę lub walizkę,
- sprzęt nurkowy J
- torba typu „ikea”
- krem do opalania z mocnym filtrem przeciwsłonecznym, kremy po opalaniu, nakrycie głowy,
- płyn lub inny środek przeciwko komarom,
- adapter do kontaktu (wtyczki amerykańskie),
- ładowarki do wszystkich wymagających tego urządzeń elektrycznych (jeśli posiadacie wiele urządzeń, które wymagają ładowania – dobrą praktyką jest zabranie ze sobą rozgałęziacza),
- torebki na szyję lub tzw. „nerki”, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty,
- przewiewną bluzkę z długim rękawem (jako dodatkową ochronę przed słońcem), sandały sportowe, czapkę z daszkiem, opaskę chroniąca uszy / bafki, kilka t-shirtów, krótkie spodenki, lekkie sukienki, kostiumy kąpielowe, cienką kurtkę lub ciepłą bluzę na chłodniejsze wieczory w Mexico City,
- podstawowe leki: węgiel, środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, ibuprom zatoki, aspiryna, żel do mycia i odkażania rąk, spray do odkażania ran, plastry, bandaże, krople do uszu, oczu,
- dla osób poruszających się na wózkach: łatki do kół oraz trytki lub inny uchwyt do maski w celu zamontowanie latarki nurkowej, WAŻNE! BARDZO PROSIMY o oznakowanie kół i wózków wstążkami tego samego koloru, kolorowymi trytkami, naklejkami z imionami itd.
- w hotelu są dostępne ręczniki, natomiast jeśli ktoś ma potrzebę mieć ręcznik ze sobą na nurkowaniach, sugerujemy zabranie ze sobą lekkich ręczników szybkoschnących
- aparat fotograficzny lub kamerę, wraz z ładowarkami i kartami pamięci,
- Prosimy o zabranie miękkiej torby albo przepakowanie się do bagażu podręcznego na czas zwiedzania.
- bidony / kubki, tak aby nie używać kubeczków jednorazowych (prosimy, aby mieć je ze sobą w bagażu podręcznym i od razu używać na lotniskach i w samolocie).
6. NA MIEJSCU:
- Posiłki: dla chętnych – będziemy na nie wychodzili grupowo, szukali niedrogich, lokalnych knajpek z typowo meksykańskim jedzeniem i klimatem 😊
- Sprzęt nurkowy: dla osób, które nie mają swojego sprzętu – na miejscu można wypożyczyć cały sprzęt – prosimy o przesłanie rozmiarówki najpóźniej do 30 kwietnia.
- W Cenotach obowiązkowe są latarki nurkowe. Jeśli nie posiadacie latarek dostaniecie je w cenie wyjazdu, natomiast dla osób pływających za pomocą rąk, dobrze by było pomyśleć wcześniej o sposobie przymocowania latarki do maski, paskami na głowę, zrobienia z niej latarki w stylu „czołówka” itd.
- Jeśli chodzi o wydatki własne: W hotelu mamy tylko śniadania + lunche w dni nurkowań w Cenotach i w czasie wycieczki. Obok hotelu są sklepy, w których można zakupić wodę i piwo oraz inne napoje, nie mówiąc o licznych knajpkach znajdujących sie przy ulicy, na której znajduje się nasz hotel. Na każdym kroku znajdziecie również sklepiki z pamiątkami i meksykańskimi drobiazgami.
- Toaleta w samolocie – przewoźnik nie jest w stanie zagwarantować wąskiego wózka pokładowego, tak więc być może będziecie musieli skorzystać z pomocy kadry i załogi samolotu.
- Należy pamiętać o napiwkach (ok. 10-15%) w restauracjach, barach i kawiarniach. Nie są one automatycznie wliczane w rachunek, a brak pozostawienia jakiegokolwiek napiwku jest bardzo źle odbierany przez Meksykanów. Napiwki są także powszechne w innych sferach życia, np. przy płaceniu za przejazd, w hotelach (np. za pomoc z bagażem, dokładne sprzątanie lub zainstalowanie daszku na plaży), u fryzjera lub na parkingu osobie opiekującej się samochodem.
- Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca.
7. INFORMACJE DODATKOWE:
CENOTY
Cenoty to słodkowodne systemy podwodnych jaskiń i pieczar w samym środku meksykańskiej dżungli. Doskonała widoczność, krystalicznie czysta woda, bajkowa gra świateł i niesamowite formy stalaktytów i stalagmitów na pewno na długo pozostaną w Waszej pamięci. Można w nich nurkować w pełnym sprzęcie, jak i pływać na powierzchni z maską, fajką i płetwami. Woda, która wypełnia jaskinie obecnie, to częściowo słona woda morska, ale w większości świeża deszczówka. Ponieważ mają one różną gęstość i ciężar, nie mieszają się. W miejscu, gdzie styka się woda słona ze słodką można zaobserwować charakterystyczną „oleistość”, zwaną halokliną. Jest to naturalny efekt łączenia się dwóch systemów wodnych.
TULUM
Miejscowość w Meksyku, na półwyspie Jukatan, w prowincji Quintana Roo. Nieopodal ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Otoczone murem, położone na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowi jedną z atrakcji turystycznych Wybrzeża Majów.
Zabytki
- Wieża Strażnicza zwana El Castillo, prawdopodobnie pełniąca rolę latarni morskiej;
- Świątynia Fresków (hiszp.Templo de los Frescos) dwupiętrowa budowla z kolumnami na pierwszej kondygnacji, ozdobiona freskami w stylu Tolteków;
- Świątynia Zstępującego Boga (hiszp.Templo del DiosDescendente) z płaskorzeźbą boga pszczół Ab MuxenCaba.